O nás

Virtuálna šinza

Virtuálna šinza nášho dojo, ak ste ďaleko prenesie vás rovno ku nám.

História Aikido Dojo Košice

ako to vśetko začalo...

Na začiatku celého aikido v Košiciach bolo zopár nadšencov, ktorých začalo aikido zaujímať. Mirka, Rasťo a ja. Cvičili sme v tej dobe Kendo, ktoré sa v Košiciach tiež čerstvo začalo udomácňovať. Týmto dopisom sa začali písať dejiny košického aikidó.
Nakoniec ale naše aktivity smerom na bratislavu stroskotali a rozhodli sme sa, že jednoduchšie a prirodzenejšie bude ak si to všetko zabezpečíme sami. Podarilo sa nám nájsť na tú dobu fantastického učiteľa Senseia Ladislava Ogurčáka z Levoče a za pomoci Sh
ihana Csabu Kendeho zorganizovať historicky prvý seminár aikido v Košiciach v džudistickej telocvični na Štefánikovej ulici. Práve tu niekde sa začala prvý krát vážnejšie písať história košického aikido. Bolo to niekedy okolo roku 1991. Nasledovalo prenajatie telocvične, pravidelné tréningy na parketách a obyčajných žinenkách, pravidelné semináre so Senseiom Lacom Ogurčákom. Pomaličky sa nám podarilo vybudovať v Košiciach silné zázemie. Prvý krát sa nám podarilo pozvať jedného z najfantastickejších učiteľov aikido z Rakúska, Senseia Fritza Kemlera ktorý nám otvoril dvere do "veľkého sveta" aikido a umožnil nám prístup k učiteľom svetového formátu. Nasledovali naše návštevy na medzinárodnych seminároch učiteľov zvučných mien ako Shihan Tamura, Shihan Stevens, Sensei Guenther Steger, Sensei Karl Heinz Reiter, Sensei Martha Levenson a mnoho ďalších. Podarilo sa nám úspešne zdolať skúšky na prvé žiacke technické stupne pod vedením Senseia Laca Ogurčáka, neskôr pod dohľadom Senseia Fritza Kemlera a nakoniec pod dohľadom člena technickej komisie Rakúskej aikido federácie Senseia Guenthera Stegera. Vďaka nemu sme úspešne absolvovali ako jedni z prvých aikidoka na východe Slovenska skúšky na majstrovské stupne dan v Rakúsku u Shihana Tamuru.


SelectionFile type iconFile nameDescriptionSizeRevisionTimeUser
ą

Zobraziť Stiahnuť
Dopis Stefan Kurilla  269 kB verzia 1 7. 4. 2010, 13:41 Duch Dojo
Podstránky (1): Dojo
Comments